Těžiště našich řešení jsou systémy založené na vizuální inspekci a strojovém vidění s využitím průmyslových kamer světových výrobců. Pomůžeme vám optimalizovat kontrolní procesy a zlepšit efektivitu výroby.
Pokročilá analýza obrazu pomocí metod deep learning (hluboké učení) umožňuje provádět kamerové inspekce také v aplikacích strojového vidění, kde nelze využít konvenčních metod.
Metody deep learning, někdy též neuronové sítě, které jsou součástí širší kategorie algoritmů označovaných jako strojové učení, jsou schopny se naučit na vzorových obrazových datech, jakým způsobem je třeba data správně vyhodnocovat. Místo vynalézání a programování složitých pravidel je schopen speciální trénovací algoritmus se tato pravidla a závislosti sám „naučit“. Děje se tak předkládáním (většinou mnoha) vzorových obrázků trénovacímu algoritmu, spolu se správnými výsledky. Výstupem trénování je pak tzv. model neuronové sítě, který slouží k vyhodnocování všech dalších (tj. i modelu „předem neznámých“) obrázků.
I když jsou schopny metody deep learning řešení řady složitějších úloh strojového vidění značně zjednodušit, jejich správné nasazení vyžaduje také určitou expertízu. Podle typu úlohy je třeba zvolit správně druh modelu a případně též architekturu neuronové sítě. Důležité je též optimální nastavení parametrů modelu, metodika jeho trénování a správné anotování vzorových obrázků. Jako u všech úloh strojového vidění primární roli hraje také navržení správného systému snímání obrazu (výběr a optimální konfigurace kamery, optiky a osvětlení). Všechny tyto faktory se významným způsobem podílejí na úspěchu řešení úlohy strojového vidění pomocí metod deep learning.
Díky tomu, že se naši odborníci zabývají oblastí deep learning a neuronových sítí již delší dobu a otestovali si své dovednosti na mnoha projektech a studiích, umíme si poradit i s velmi nestandardními požadavky zákazníků.
Vzhledem k tomu, že neuronová síť funguje navenek podobně jako mozek, lze metody použít tam, kde je možno neuronovou síť "natrénovat" na velkém množství vzorových kusů. Některé úlohy a aplikace jsou tedy vhodné pro metody deep learning, jiné vyřešíme efektivněji za použití konvenčních metod.
To, zda je vhodnější řešit úlohu strojového vidění pomocí metod deep learning nebo konvenčními nástroji, tak záleží na typu úlohy, někdy bývá výhodné kombinovat oba přístupy.
Firma ATEsystem má bohaté zkušenosti s aplikací klasických metod zpracování obrazu a od roku 2018 se intenzivně zabývá také využitím metod deep learning ve strojovém vidění. Spojením těchto poznatků s dobrými znalostmi komponent kamerových systémů jsme schopni úspěšně řešit komplexní úlohy strojového vidění s nejrůznějšími požadavky zákazníků.
Nyní uvedeme několik případů použití neuronových sítí na konkrétních aplikacích strojového vidění, které jsme realizovali, nebo připravovali případové studie.
Obrázky k jednotlivým úlohám si můžete prohlédnout ve fotogalerii.
Kontrola povrchu a detekce suků, defektů, ale i škrábanců či nečistot je jedna z typických úloh pro metody deep learning a neuronové sítě. Po načtení dostatečně velkého datasetu je neuronová síť schopna naučit se sama detekovat různorodé defekty a vady materiálu, které odpovídají zadání.
Nevíte si rady? Najdeme pro vás řešení šité na míru.
Oddělení systémové integrace Tel.: +420 595 172 720 E-mail: atesystem@atesystem.cz